Znana i lubiana na całym świecie. Podawana na rozmaite sposoby i z wszelkimi dodatkami. To oczywiście pizza. Wrocław, Gdańsk, Poznań w każdym większym mieście możemy skorzystać z usług pizzerii i skosztować jednej z wielu rodzajów pizzy. Skąd wzięła się ta potrawa na naszych stołach?

Starożytność

Sama historia pizzy jest dość długa i nie do końca jasna. Pierwsze zachowane wzmianki pochodzą z czasów starożytnych. Wedle niepotwierdzonych danych, pizza powstała bowiem w Grecji. Jednak tamtejsza i ówczesna pizza nie przypominała dzisiejszych wypieków. Była paski chlebem z oliwą i ziołami. W ówczesnych czasach, dzięki małej liczbie składników i prostocie wyrobu szybko została okrzyknięta mianem jedzenia ubogich. Pizza w takiej formie przybyła z Grecji do Neapolu gdzie bardzo szybko stała się niezwykle popularna. Jednym z przełomowych momentów dla pizzy, ze względu na sos, było sprowadzenie do Królestwa Neapolu pomidorów. Z czasem pizza zaczęła coraz bardziej zmieniać swój wygląd i smak, rosła również jej powszechność i popularność. Dzisiejszy wygląd pizza zawdzięcza pewnemu historycznemu zdarzeniu. W pamiętnym roku 1889, niejaki piekarz Raffele Esposito zaserwował, do dziś najbardziej znaną i lubianą, pizzę Margheritę. Margherita stworzona na bazie białego sera mozzarella, sosu z czerwonych pomidorów oraz zielonej bazylii została skomponowana celem oddania hołdu królowej i włoskiej fladze. W ten właśnie sposób powstałą najsłynniejsza pizza świata.

Współczesność

Dalej losy pizzy potoczyły się już bardzo szybko. Z Włoch wraz z imigrantami przepłynęła do USA. Tam początkowo była wypiekana dla samych Włochów, ale jej zalety szybko docenili amerykanie. Ci jednak postanowili zmodyfikować nieco smak i wygląd pizzy. Przede wszystkim dodali do niej dużą ilość mięsa. Zaczęły powstawać rozmaite rodzaje pizzy. Współcześnie robi się ją dosłownie ze wszystkim. Możemy znaleźć pizze z ananasem, a nawet owocami morza, kebabem, marchewką czy wręcz pizzę oblaną w całości czekoladą. Wszystko zależy od lokalnych gustów.

Więcej na https://www.pizzadominium.pl/lokale/wroclaw

Podobne wpisy: