Ostropest plamisty to ziele, które można spotkać przede wszystkim w państwach basenu Morza Śródziemnego oraz w niektórych rejonach Azji. Nie sposób jednak nie zauważyć tego, że cieszy się ono coraz większą popularnością także w Polsce. Kojarzymy je przede wszystkim dlatego, że na jego liściach obecne są charakterystyczne białe plamy, to jednak właściwości prozdrowotne ostropestu sprawiają, że poświęca się mu coraz więcej uwagi.

Niezwykły skład

Gdy sięgamy po dostępny w aptece ostropest plamisty kapsułki reklamowane są zwykle jako te, które są w stanie wspomagać niemal wszystkie ludzkie układy i organy. Zwykle podchodzimy z pewną ostrożnością do tego rodzaju deklaracji, o tym jednak, że w przypadku ostropestu nie muszą być one przesadzone, przekonuje nas to, co znajduje się we wnętrzu rośliny. Tym, co zwraca na siebie uwagę naukowców, jest w pierwszej kolejności sylimaryna, a więc kompleks flawonolignanów, Nie można jednak pominąć i tego, że mamy do czynienia z cennym źródłem steroli i witaminy E.

Kogo będzie wspierać ostropest w kapsułkach

Obecnie najlepiej przebadany jest wpływ ostropestu plamistego na naszą wątrobę. Wiemy, że nie tylko wspomaga proces regenerowania się komórek, ale również przyczynia się do tego, że nie odkłada się w nich kolagen. To znakomita wiadomość zwłaszcza dla tych osób, które obawiają się zmian miażdżycowych, one też powinny w pierwszej kolejności zaopatrzyć się w ostropest plamisty w kapsułkach. Można jednak liczyć na nie również dlatego, że stanowią znakomity sposób na ochronę wątroby przed czynnikami toksycznymi. Jest to możliwe przede wszystkim dlatego, że zawarte w nim składniki przyczyniają się do uszczelniania błon komórkowych. Sprawia to, że toksyny mają duże trudności z wnikaniem do ich środka.

Kapsułkami mogą też zainteresować się te osoby, które zmagają się z problemami z układem pokarmowym. Ziele może przyczynić się do zwiększenia wydzielania soków trawiennych, to zaś wiąże się z lepszym apetytem. Owoce ostropestu są też od dziesięcioleci wykorzystywane w medycynie naturalnej ze względu na swoje działanie przeciwzapalne. Kapsułki mogą być także skuteczną bronią w walce z wolnymi rodnikami.

Kiedy nie zaleca się stosowania ostropestu w kapsułkach?

Co do zasady, mamy do czynienia z zielem, które stosowane w tak zwanych dawkach terapeutycznych nie pociąga za sobą skutków ubocznych. Nie oznacza to jednak, że każdy może sięgać po kapsułki. Nie zaleca się ich między innymi kobietom oczekującym przyjścia na świat dziecka, a także osobom, które zmagają się z problemem reakcji alergicznych na ostropest.

Podobne wpisy: