Choć w obecnych czasach istnieje możliwość zastąpienia mleka matki mlekiem modyfikowanym dostosowanym do potrzeb niemowlęcia, to wielu lekarzy wciąż zaleca karmienie piersią. Dlaczego jest ono tak ważne? Czy mleko matki rzeczywiście jest lepsze od każdego innego?

Co zawiera mleko matki?

Skład mleka matki jest bardzo bogaty. Zawiera ono aminokwasy, oligosacharydy, enzymy, hormony, czynniki wzrostu, witaminy, kwasy tłuszczowe, a nawet żywe komórki. Jaką rolę spełniają te składniki w rozwoju małego człowieka? Pod nazwą „żywe komórki” kryją się przede wszystkim leukocyty mające pozytywny wpływ na odporność, a także komórki macierzyste, których rola w rozwoju jest ogromna. Podobnie działają białka, które wspierają wzrost i rozwój malucha. Oligosacharydy natomiast są swego rodzaju probiotykami. Pomagają bowiem w rozwoju dobrej flory bakteryjnej w jelitach dziecka. Hormony, w które mleko matki jest bogate, regulują prawidłowe działanie tkanek malucha. W zależności od typu hormonu, działają na różne narządy. Witaminy i minerały zawarte w matczynym mleku wpływają na prawidłową budowę kości i zębów, a także wspierają rozwój całego organizmu. Enzymy mają wiele przydatnych funkcji, m.in. wzmacniają układ trawienny oraz pomagają w przyswajaniu żelaza. Natomiast długołańcuchowe kwasy tłuszczowe odgrywają istotną rolę w rozwoju układu nerwowego.

Rodzaje mleka matki

Choć wydawać by się mogło, że mleko matki zawsze powinno być takie samo, tak naprawdę różni się w zależności od okresu po porodzie. Wraz z upływem czasu zmienia się także skład mleka matki, a właściwie proporcje poszczególnych składników. Przez pierwsze kilka dni po porodzie maluch pije „siarę”, czyli specyficzną gęstą, żółtawą wydzielinę. Będzie jej początkowo bardzo mało, zaledwie ok. 50ml. Jednak ta ilość w zupełności wystarczy dziecku. To mleko odgrywa istotną rolę w odżywieniu malucha po porodzie i jest szczególnie bogate w substancje wzmacniające układ immunologiczny. Następnych kilka tygodni to mleko przejściowe, którego ilość wzrasta. Po 4 tygodniach pojawia się mleko właściwe.

Matczyne mleko to najcenniejszy pokarm dla dziecka. Zawiera bowiem w idealnych proporcjach wszystkie składniki niezbędne do jego prawidłowego rozwoju. Źródło: https://www.lactosan.pl/elementarz-karmiacej/sklad-mleka-matki-co-jest-w-nim-wyjatkowego

Podobne wpisy: