Choć nauczanie języków obcych jest w szkołach podstawowych i średnich obowiązkowe, to jednak często szkolne zajęcia są niewystarczające, aby posiąść znajomość języka na zaawansowanym poziomie. Dlatego też rodzice poszukują wparcia. Jednym z nich są wyjazdy językowe, czyli nauka języka obcego na wakacjach.

Co to jest?

Wyjazdy językowe to zorganizowana forma wypoczynku, gdzie celem jest pogłębienie znajomości języka obcego, a przy tym poznanie danego kraju i przy okazji dobra zabawa. Trudno sobie bowiem wyobrazić, że latem wysyłamy dziecko na dwutygodniowy wyjazd, w którego trakcie jest ono uwięzione w szkolnej ławie. Wyjazdy tego typu łączą zatem w sobie tak zwane przyjemne z pożytecznym i gwarantują zachowanie równowagi między zabawą a nauką. Na takich obozach zajęcia i konwersacje są prowadzone przez pedagogów będących native speakerami, co wymusza konieczność używania języka obcego właściwie przez cały czas. Często uczestnicy takich obozów pochodzą z różnych stron świata, także nawet w kontakcie z rówieśnikami, dziecko jest zmuszone do posługiwania się obcym językiem.

Zalety

Największą zaletą tego typu obozów młodzieżowych jest oczywiście to, że dziecko w krótkim czasie maksymalnie podnosi swoje umiejętności w zakresie praktycznego posługiwania się danym językiem obcym. Obozy językowe za granicą mają tę przewagę, że uczestnik całkowicie zanurza się w innej rzeczywistości, aby porozumieć się ze współuczestnikami, musi on używać języka obcego w codziennych sytuacjach, a także słuchać ze zrozumieniem swoich rozmówców. Dodatkowo dziecko uczy się i poznaje kulturę i historie kraju, w którym przebywa. Wyjazd staję się dla niego atrakcyjny i jakże odmienny od wakacji, które spędza co roku z rodzicami. Ważnym elementem są też nawiązane znajomości. Ponieważ na takich obozach jak wspomnieliśmy, często dzieci pochodzą z różnych państw europy czy świata, to istnieje możliwość nawiązania nowych, często bardzo wartościowych i ekscytujących relacji przyjacielskich, które w epoce internetu łatwo podtrzymać.

Podobne wpisy: